انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها

انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها

انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها را در این بخش از سایت و در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم.با پیچ و مهره گلدن همراه باشید:

بررسی انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها

برای فهمیدن انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها باید به اتصالات آن ها دقت کنید.پیچ و مهره ها از خانواده اتصال دهنده های رزوه ای هستند و هنگام استفاده با مهره های رزوه ای جفت می شوند، معمولاً برای اتصال دو یا چند جزء به یکدیگر. پیچ و مهره ها با توجه به شکل سر، استحکام، پرداخت و مواد به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند.

این طبقه بندی ها همگی در انتخاب نهایی نوع پیچ برای یک کاربرد خاص نقش دارند. داشتن دانش لازم برای انتخاب نوع صحیح پیچ برای یک کار خاص ضروری است، زیرا سبک‌های مختلفی از پیچ‌ها وجود دارد که نسبت به سایرین مؤثرتر هستند.

شکل های سر

پیچ‌ها و پیچ‌ها در انواع مختلفی از شکل‌های سر موجود هستند. این سرها به منظور گرفتن ابزاری که برای سفت کردن آنها استفاده می شود ساخته می شوند.

رایج ترین نوع سر پیچ شامل واشر مربعی، شش گوش، شش گوش و کلاهک سوکتی است.

اولین سر پیچ های مورد استفاده، سرهای مربعی بودند. سرهای مربعی شامل یک فرورفتگی مربعی بر روی سر است و به دنبال آن شفتی است که در هنگام اعمال گشتاور به آن چرخش را تحمل می کند. سرهای مربعی هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، اما سرهای شش گوش رایج تر شده اند. سرهای شش ضلعی با آچار یا آچار برای تامین گشتاور استفاده می شود.

شکل‌های سر متعدد دیگری نیز وجود دارد، مانند تخت، بیضی، تابه، گرد، دکمه و خرپا. شما در حال خواندن مقاله انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها می باشید.در ادامه همراه ما باشید.

انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها

انواع پیچ و مهره و کاربرد آنها

استحکام پیچ

پیچ‌ها دارای علامت‌هایی برای مشخص کردن استحکام خود هستند که به موادی که پیچ از آن ساخته شده و ابعادی که برای ساخت پیچ استفاده شده است بستگی دارد.

شاید برایتان مفید باشد : پیچ آهنی 5.6

مواد پیچ

انتخاب یک ماده بست مناسب برای یک کاربرد خاص حیاتی است. این به این دلیل است که پیچ و مهره ها برای کاربردهای مختلف سنگین و همچنین وزن سبک استفاده می شوند و بنابراین مواد این پیچ ها باید بر اساس آن انتخاب شوند.

پیچ و مهره ای که از فولاد ساخته شده است بر خلاف پیچ و مهره ای که از آلومینیوم ساخته شده است می تواند به شدت بر کیفیت و دوام اتصالی که ایجاد می کند تأثیر بگذارد. عوامل دیگری مانند شرایط محیطی، وجود اجزای خورنده و همچنین پایداری ساختاری می‌توانند اثربخشی مواد را تغییر دهند.

شاید برایتان مفید باشد: خرید پیچ و مهره استوک

برخی از مواد رایج پیچ عبارتند از:

فولاد متداول ترین مواد به دلیل شکل پذیری بالا، استحکام کششی و دوام. فولاد ارزان قیمت ساخته می شود و به طور گسترده در دسترس است.

موجود در آلیاژهای مختلف برای ارائه درجات مختلف استحکام متناسب با کاربردهای مختلف.

فولاد ضد زنگ آلیاژی که ویژگی های فولاد کم کربن و مقادیر خاصی از کروم و نیکل را مخلوط می کند.

کروم موجود در فولاد ضد زنگ آن را در برابر خوردگی مقاوم می کند. محتوای کم کربن از سخت شدن محافظت می کند. فولاد ضد زنگ می تواند مارتنزیتی یا آستنیتی باشد.

فولاد ضد زنگ آستنیتی رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ است. از سطوح بالایی از نیکل و کروم تشکیل شده است و بنابراین مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. این نوع فولاد ضد زنگ همچنین می تواند بارهای قابل توجهی را بدون شکستگی تحمل کند.

برنز و برنج برنز آلیاژی است که از قلع و مس تشکیل شده است. مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می کند. بنابراین، برای کاربردهای آبی مانند زیردریایی ها، کشتی ها، قایق ها و سایر سازه های زیر آب ایده آل است.

برنج آلیاژی است که از مس و روی ساخته شده است. همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می کند و یک ماده نرم را تشکیل می دهد.

نایلون یک ماده سبک وزن و مصنوعی ساخته شده از پلاستیک.

علاوه بر این که در برابر خوردگی مقاوم است، دارای خواص عایق حرارتی و الکتریکی بالایی نیز می باشد و به راحتی رنگ می شود. با این حال، نایلون در صورت قرار گرفتن در معرض دمای بسیار بالا می تواند ذوب شود و در دماهای بسیار پایین ضعیف می شود.

روزانه میلیون ها پیچ و مهره سازه های بلند و همچنین اجزای کوچک را در جای خود نگه می دارند. تنوع گسترده آنها از نوع برنامه های کاربردی که استفاده از آنها را می طلبد پدید آمده است.

روش های مختلفی برای طبقه بندی انواع پیچ و مهره ها و کاربرد آنها وجود دارد و تمامی ملاحظاتی که در بالا ذکر شد، انتخاب نهایی یک پیچ برای استفاده در یک کاربرد خاص را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید:  قیمت پیچ و مهره فولادیقیمت مهره کاسه نمدی

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه