تولیدکننده و واردکننده انواع پیچ و مهره: آهن،استیل،فولاد
شماره تماس : 09125844129

شماره تماس : 09125844129

تولیدکننده و واردکننده انواع پیچ و مهره: آهن،استیل،فولاد

تاریخچه پیچ و مهره

تاریخچه پیچ و مهره | از وسطی تا امروز

تاریخچه پیچ و مهره

پیچ و مهره از جمله ابزارهایی هستند که برای اتصال و تثبیت قطعات مختلف در ساختارها و ماشین‌آلات استفاده می‌شوند. تاریخچه پیچ و مهره به قدمتی بسیار قدیمی بازمی‌گردد و از زمان‌های نخستین استفاده انسان‌ها از ابزارها آغاز شده است.

استفاده از پیچ و مهره در ساخت و سازها و ابزارها، به دوران باستان بازمی‌گردد. در سالهای اولیه، پیچ و مهره‌ها معمولاً به صورت دستی ساخته می‌شدند و از جنس‌هایی مانند چوب، استخوان و حجر استفاده می‌شد. اما با گذر زمان و پیشرفت فناوری، روش‌ها و جنس‌های ساخت پیچ و مهره تغییر کرد.

با پیدایش فلزات و فرآوری آنها، پیچ و مهره‌ها از جنس فلزاتی مانند آهن و برنج ساخته می‌شدند. این تغییر در جنس و مواد پیچ و مهره‌ها، قابلیت استفاده بیشتر و اتصالات قوی‌تر را به ارمغان آورد.

>>> پیچ و مهره استیل 316

قرون وسطی

در قرون وسطی، فرآیند ساخت پیچ و مهره بهبود یافت و تکنیک‌های جدیدی برای تولید و فرآوری آنها ابداع شد. با استفاده از ماشین‌آلات و ابزارهای مکانیکی، پیچ و مهره‌ها به صورت صنعتی در اندازه‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌شدند.

قرن ۱۹

در قرن ۱۹، پیچ و مهره‌ها با توسعه صنعت و افزایش نیاز به اتصالات قوی و قابل تعویض، به یکی از عناصر اساسی در صنعت ساختمانی، خودروسازی، ماشین‌آلات و صنایع دیگر تبدیل شدند. استانداردهای جدیدی برای ابعاد، رشته پیچ و مهره و نوع سر پیچ (مانند سر شش‌گوش) تعیین شد و استفاده از پیچ و مهره به صورت گسترده‌ای در صنعت رایج شد.

تغییرات در مرور زمان تا به امروز

از آن زمان تا به امروز، پیچ و مهره‌ها با توسعه فناوری و رشد صنعت، به صورت متنوعی تولید و استفاده می‌شوند. مواد مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و تیتانیوم برای تولید پیچ و مهره‌ها به کار گرفته میشوند. همچنین، انواع متنوعی از پیچ و مهره‌ها برای نیازهای خاص مانند پیچ و مهره‌های خودفرار (self-tapping)، پیچ و مهره‌های برقی (electric screws) و پیچ و مهره‌های قفل‌دار (locking screws) تولید می‌شوند.

در نتیجه، پیچ و مهره‌ها از یکی از ابتکارات مهم در تاریخ صنعت و ساختمانی به حساب می‌آیند که تا به امروز نقش بسیار مهمی در اتصال قطعات و ساختارها دارند. از ساختمان‌ها و خودروها تا ماشین‌آلات صنعتی و الکترونیکی، استفاده گسترده‌ای از پیچ و مهره‌ها صورت می‌گیرد و آنها به عنوان یکی از ابزارهای اساسی و بدون آن‌ها به سختی می‌توان از این ساختارها و وسایل استفاده کرد.

تاریخچه پیچ و مهره

تاریخچه پیچ و مهره

چه موادی برای تولید پیچ و مهره‌ها استفاده میشه؟

برای تولید پیچ و مهره‌ها از انواع مواد مختلف استفاده می‌شود، که انتخاب مواد وابسته به نوع کاربری و شرایط کاری آنها است. در زیر، برخی از مواد شایع برای تولید پیچ و مهره‌ها ذکر شده است:

فولاد کربنی:

پیچ و مهره‌های بسیار زیادی از فولاد کربنی ساخته می‌شوند. فولاد کربنی مقاومت مناسبی در برابر فشار و کشش دارد و همچنین قابلیت پردازش و تولید به راحتی را دارد. ضمناً، فولاد کربنی با پوشش‌های مختلف مانند روکش ضد زنگ (galvanized) یا روکش آلیاژ روی (zinc-coated) نیز استفاده می‌شود تا مقاومت به خوردگی پیچ و مهره را افزایش دهد.(پیچ و مهره فولادی)

فولاد ضد زنگ:

پیچ و مهره‌هایی که در شرایطی که قرار است با رطوبت، آب یا مواد شیمیایی تماس داشته باشند، استفاده می‌شوند، معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. فولاد ضد زنگ (استیل) دارای خاصیت مقاومت به خوردگی است و می‌تواند در محیط‌های خاصی که قرار است با آنها تعامل داشته باشد، به خوبی عمل کند.(پیچ و مهره استیل)

آلومینیوم:

برای کاربردهایی که وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی مهم است، از آلومینیوم استفاده می‌شود. پیچ و مهره‌های آلومینیومی عموماً در صنایع هوافضا، خودروسازی و ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیتانیوم:

تیتانیوم به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و وزن سبک، در برخی کاربردهایی مانند صنعت هوافضا و صنایع پزشکی برای تولید پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شود.

برنج:

برای کاربردهایی که مقاومت در برابر خوردگی و همچنین رانش حرارتی مهم است، ممکن است از موادی مانند برنج استفاده شود. پیچ و مهره‌های برنجی معمولاً در صنایع الکترونیکی و مخابرات استفاده می‌شوند.

>>> پیچ آهنی

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه